هوش مصنوعی (AI) در حمل و نقل – آلاوان

هوش مصنوعی (AI) در حمل و نقل

امروزه بخش حمل و نقل به سطحی رسیده است که وسایل نقلیه می‌توانند بدون کمک انسان‌ها هدایت شوند و حرکت کنند. پیشرفت‌های تکنولوژی در فرآیند نوآوری و تکامل حمل و نقل نقش به‌سزایی داشته است. یکی از این تکنولوژی‌ها هوش مصنوعی (AI) است. اعمال نفوذ هوش مصنوعی در حمل و نقل کمک می‌کند تا امنیت مسافر افزایش یابد، ازدحام ترافیک و تصادفات کاهش یابد، میزان انتشار کربن کاهش یابد همچنین هزینه های مالی به حداقل برسد.

هوش مصنوعی (AI) در حمل و نقل-

هوش مصنوعی (AI) در حمل و نقل: اصول مشخص شده است.

هوش مصنوعی (AI)، مدتی است که از موجودیت تئوریک خود در مراکز تحقیقاتی فراتر رفته است و در زندگی روزمره ما حضور پیدا کرده است. این تکنولوژی تا حد مطلوبی در تلاش‌های خود موفق بوده است. امروزه اکثر ما از این امر آگاه نیستیم که روزانه از هوش مصنوعی استفاده می‌کنیم. اما هوش مصنوعی (AI) چیست و دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟

به عبارت ساده، هوش مصنوعی را می‌توان به عنوان یک تکنولوژی تعریف كرد كه ماشین‌ها را با هوش انسانی قدرتمند می سازد. ماشین‌ها با داشتن قابلیت هوش مصنوعی می‌توانند از انسان‌ها تقلید کنند، کارها را به صورت خودکار انجام دهند و درست مانند انسان‌ها قدرت یادگیری داشته باشند. با ورود اتوماسیون به صحنه، می‌توان کارهای تکراری و وقت‌گیر را به عهده هوش مصنوعی (AI) گذاشت. علاوه بر این سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی دارای هوش انسانی هستند و می‌توانند با گذر زمان یاد بگیرند، این نشان می‌دهد که ماشین‌ها می‌توانند ازریابی و تجزیه و تحلیل انجام دهند و به تنهایی تصمیم گیری کنند.

با درک این پتانسیل منحصر به فرد هوش مصنوعی (AI)، کسب و کارهای بخش حمل و نقل، سرمایه گذاری‌های قابل توجهی را برای بهبود درآمدزایی و پیشی گرفتن از رقبای خود انجام داده اند. طبق مطالعات انجام شده، انتظار می‌رود که بازار جهانی برای هوش مصنوعی در حمل و نقل تا سال 2023 به 3.5 میلیارد دلار برسد. در ادامه به برخی از کاربردهای هوش مصنوعی (AI) می‌پردازیم.

وسایل نقلیه خودران

یکی از مهمترین کاربردهای نوآوری هوش مصنوعی (AI ) وسایل نقلیه خودران است. وسایل نقلیه خودران، مفهومی که زمانی صرفاً یک خیال علمی-تخیلی بود، اکنون به یک واقعیت عملی تبدیل شده است. اگرچه مردم در مراحل توسعه این تکنولوژی نسبت به آن تردید داشتند، اما امروزه وسایل نقلیه خودران به بخش حمل و نقل ورود کرده‌ اند.

وسایل نقلیه خودران

در حال حاضر تاکسی‌های خودران فعالیت خود را در تکیو آغاز کرده اند. اما به دلایل امنیتی هنوز رانندگان در اتومبیل حضور دارند تا در شرایط اضطراری تاکسی را کنترل کنند. به همین ترتیب در ایالات متحده در حال بکارگیری کامیون‌های خودران هستند تا از مزایای بی‌شمار آن استفاده کنند. براساس گزارش مکینزی، 65 درصد کالاها در سطح جهان از طریق کامیون‌ها حمل می‌شوند و با ورود کامیون‌های خودگردان، هزینه‌های تعمیر و نگهداری و مدیریت حدود 45 درصد کاهش می‌یابد.

مدیریت ترافیک

یکی دیگر از مشکلات حمل و نقل که مردم روزانه با آن روبرو می‌شوند تراکم ترافیک است. اکنون هوش مصنوعی (AI) مورد استفاده قرار می‌گیرد تا این مسئله را حل کند. سنسورها و دوربین‌های تعبیه شده در جای جای جاده‌ها، حجم زیادی از جزئیات ترافیک را جمع‌آوری می‌کنند. سپس این داده‌ها به ابر ارسال می‌شوند، جایی که تجزیه و تحلیل و کشف الگوی ترافیک با آنالیز داده‌های بزرگ (big data) و یک سیستم دارای هوش مصنوعی (AI) انجام می‌شود. موارد ازرشمندی مانند پیش‌بینی ترافیک را می‌توان از پردازش داده‌ها استخراج کرد. جزئیات مهمی مانند پیش‌بینی ترافیک، تصادفات یا انسداد جاده‌ها را می‌توان در اختیار مسافران و عابران قرار داد. علاوه بر این، مردم می‌توانند از کوتاه‌ترین مسیر برای رسیدن به مقصد خود مطلع شوند و به آن‌ها کمک می‌کند که بدون مشکل ترافیک سفر کنند. از این طریق می‌توان از هوش مصنوعی (AI) نه تنها در کاهش ترافیک ناخواسته بلکه در بهبود ایمنی جاده و کاهش زمان انتظار استفاده کرد.

مدیریت ترافیک

پیش‌بینی تأخیر

یکی دیگر از مسائلی که امروزه حمل و نقل هوایی با آن روبرو است تأخیر در پرواز است. براساس مطالعه‌ای که محققان دانشگاه کالیفرنیا در برکلی انجام داده اند، هزینه‌های تخمینی ناشی از تأخیر در پروازهای ایالات متحده 39 میلیارد دلار است. علاوه بر خسارت مالی، تأخیر در پروازها بر تجربه مسافران از پرواز تأثیر منفی می‌گذارد. تجربه منفی هنگام پرواز می‌تواند ارزش یک شرکت حمل و نقل را تضعیف کند و منجر به افزایش نرخ ریزش مشتریان شود. برای غلبه بر این مسائل، هوش مصنوعی (AI) به کمک صنعت حمل و نقل هوایی می‌آید. این صنعت می‌تواند برای کاهش زمان انتظار و بهبود تجربه سفر مسافران، خدمات استثنایی به آن‌ها ارائه دهد. از آنجا که هر چیزی، از شرایط جوی نامساعد گرفته تا برخی از اشکالات فنی می‌تواند باعث تأخیر در پروازها شود، مهم است که قبل از تلاش برای از بین بردن زمان انتظار غیر ضروری، جزئیات پرواز برای مسافران به روز شود. با کمک سیستم‌های رایانه‌ای می‌توان کنترل و مانیتورینگ مداوم بر روی هواپیماها انجام داد و ازکارافتادگی‌های بدون برنامه ریزی را از بین برد. علاوه بر این، هوش مصنوعی (AI) و مؤلفه‌های یادگیری ماشین، داده‌های هواپیما، سوابق تاریخی و همچنین اطلاعات آب و هوا را به صورت بلادرنگ پردازش می‌کنند. محاسبات در محل در آشکار ساختن الگوهای پنهان به شما کمک می‌کند و می‌تواند به صنعت حمل و نقل هوایی کمک کند اطلاعات مفیدی را در مورد سایر امکاناتی که می‌تواند باعث تأخیر و لغو پروازها باشد، جمع آوری کند.

هواپیماهای بدون سرنشین

تاکسی‌های بدون سرنشین (هواپیماهای بدون سرنشین)

یکی از جالب ترین و خلاقانه‌ترین کاربردهای هوش مصنوعی در حمل و نقل، تاکسی‌های بدون سرنشین است. هلیکوپترهای بدون خلبان یک راهکار منحصر به فرد برای مقابله با انتشار کربن، از بین بردن تراکم ترافیک و کاهش نیاز به برنامه‌های گران برای ساخت و ساز زیرساخت‌ها را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، تاکسی‌هایی که به صورت هواپیمای بدون سرنشین هستند به مردم کمک می کنند خیلی زودتر به مقصد برسند و زمان رفت و آمد خود را به حداقل برساند.

[gravityform id=”2″ title=”true” description=”true” ajax=”true”]